Większość obiektów wykorzystywanych w działalności logistyczno-magazynowej, produkcyjnej czy związanej z obsługą maszyn, urządzeń i pojazdów to budynki o dużej kubaturze np. hale stalowe, w których zachodzi potrzeba zapewnienia możliwości wjazdu do wnętrza sprzętu transportowego m.in. wózków widłowych, a także przemieszczania ładunków o znacznych niejednokrotnie rozmiarach. W tym celu nieodzowny okaże się montaż dopasowanych do specyfiki danego przedsiębiorstwa bram przemysłowych. W Lublinie szeroki wybór modeli od czołowych producentów zapewnia firma Lubelskie Bramy. Przekonajmy się, jakie rozwiązania konstrukcyjne wchodzą tu w grę i sprawdźmy, co stanie się najistotniejsze.

Czym powinny się cechować bramy przemysłowe?

Bramy przemysłowe muszą mieć charakterystykę dopasowaną do potrzeb pojawiających się w konkretnej firmie. Najważniejszymi cechami okaże się zwykle szybkość działania, poziom oferowanego bezpieczeństwa oraz wytrzymałość na intensywną eksploatację. Tempo otwierania i zamykania bramy jest istotne z uwagi na sprawność realizacji poszczególnych procesów logistycznych, a także ze względu na dążenie do zminimalizowania wiążących się z tym strat ciepła. Błyskawicznie przemieszczające się skrzydło musi jednak mieć mechanizmy zapobiegające uderzeniu w pojazd, ładunek bądź jego operatora, niezbędne staną się więc odpowiednie czujniki. Trzeba też pamiętać, że brama przemysłowa jest otwierana bardzo często, zastosowane w niej materiały i rozwiązania konstrukcyjne muszą zatem wytrzymywać znaczną ilość cykli wykonywanych w ciągu każdej godziny.

Jakie bramy przemysłowe są wybierane najczęściej?

W budynkach przemysłowych najczęściej stosowane są bramy segmentowe lub bramy rolowane. W pierwszym przypadku na ogół stosuje się stelaż unoszący skrzydło pionowo lub pod dość dużym kątem, by nie tracić miejsca wewnątrz obiektu oraz zapobiegać ewentualnym kolizjom. Bramy rolowane są używane zazwyczaj tam, gdzie potrzebne będzie urządzenie szybkobieżne, oraz w miejscach, gdzie ich montaż okaże się prostszy niż w przypadku bramy segmentowej.