Komfort korzystania z budynku jest uzależniony od tego, w jakie udogodnienia zostanie on wyposażony. Będzie to szczególnie ważne w przypadku urządzeń, które są używane bardzo często, ponieważ ich właściwe działanie i prosta obsługa mogą znacząco ułatwić codzienne funkcjonowanie. Sposobem na uzyskanie maksymalnej wygody jest zainwestowanie w nowoczesne rozwiązania techniczne pozwalające na usprawnienie niektórych czynności. Doskonałym przykładem będzie tu montaż automatyki do bramy. W Lublinie systemy tego rodzaju są oferowane przez firmę Lubelskie Bramy. Warto także pamiętać, że wiele takich urządzeń może zostać zintegrowanych z instalacjami domu inteligentnego. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Jak działa automatyka do bram?

Otwieranie bramy garażowej może być dość czasochłonne, ponieważ choć czynność ta nie trwa długo, to w skali miesiąca uzbiera się sporo traconych w ten sposób minut. Warto też pamiętać, że bywa to uciążliwe, gdyż oznacza konieczność wysiadania z auta także przy kiepskiej pogodzie – w deszczu, podczas upałów czy zimowych mrozów. Niezależnie od tego, na jakiej zasadzie działa zamontowana w garażu brama jej obsługę da się zautomatyzować. W przypadku bram rozwieranych zakłada się specjalne siłowniki przemieszczające oba skrzydła, a w konstrukcjach uchylnych bądź segmentowych nad stelażem instaluje napęd, który z użyciem cięgien jest w stanie unosić i opuszczać drzwi. Zazwyczaj do obsługi bramy stosowane są piloty radiowe, wiele systemów oferuje jednak także sterowanie smartfonem.

Co daje integracja napędu bramy z systemem inteligentnego budynku?

Automatyka sterująca bramą garażową może zostać wkomponowana w system inteligentnego budynku. Takie rozwiązanie pozwala na łączenie ze sobą rozmaitych obsługiwanych czynności w sekwencje dopasowane do potrzeb użytkownika. Przy otwieraniu bramy można więc zapalać oświetlenie zewnętrzne lub lampy znajdujące się w garażu, włączać czy wyłączać ogrzewanie albo klimatyzację, a także aktywować bądź dezaktywować alarm. Oznacza to zwiększenie swego komfortu, a przy tym eliminuje ryzyko, że opuszczając budynek, zapomnimy o zgaszeniu światła czy włączeniu alarmu.